Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukvapený návrh

9. 01. 2012 5:15:26
I já bych se rád touto cestou vyjádřil k návrhu pojmenovat právě dokončovanou městskou knihovnu jménem Václava Havla. Tento návrh, jak již sám název příspěvku napovídá, totiž považuji za ukvapený. Dokonce si myslím, že naši páni radní při schvalování návrhu propásli vhodnou příležitost mlčet a v kocourkovském stylu se přihlásili do mediálních orgií truchlení. Předběhli tak dobu, kdy dojde k serióznímu posouzení role Václava Havla v našem polistopadovém vývoji, neboť kritické hlasy v době smutku jsou dle mého nevkusné.

Ten čas již skončil. Považuji proto za nutné upozornit na fakt, že osoba Václava Havla nespojuje českou společnost, ale spíše naopak. Tvrdím, že jeho popularita je mediální chiméra a jsem přesvědčen, že kdyby došlo k jakémukoliv důvěryhodnému hlasování o pojmenování knihovny po něm, např. prostřednictvím místního referenda(proč ne?), většina občanů našeho města tento způsob glorifikace odmítne.

A to nejen proto, že Václav Havel nemá s Děčínem snad vůbec žádnou spojitost(pokud vím, tak ve městě snad nikdy ani nebyl), ale zejména z toho důvodu, že mnohé klady, jež mu byly v období bezprostředně po jeho smrti přičítány lze vnímat jako minimálně sporné, vyjadřované spíše s ohledem na „o mrtvých jen dobře“. Jsa limitován rozsahem novinové krátké úvahy, uvedu pouze dva hlavní motivy, proč považuji oslavné řeči a psaní na Václava Havla za v čase nevěrohodné:

1) Havel politik – jakkoli i já kladně hodnotím Havlovo úsilí o svržení totalitního komunistického režimu, domnívám se, že svou činností v politice po roce 1989 tyto své klady minimálně popřel, spíše však převažují zápory. Proč? Jeho elitářství a intrikánství jej vedlo k účasti na mnoha chybných krocích, např. rušení zbrojní výroby, prodej zlatého pokladu ČR a nákupu cenných papírů EU za zisk z tohoto prodeje, extrémní podpoře vojenských agresí Západu kdekoliv ve světě, právě on je autorem výroku o humanitárním bombardování, elitářský styl politiky atd.

2) Havel umělec – i v této oblasti je Havlovo oslavování přehnané. Vzpomeňme třeba na jeho poslední tvůrčí počin – režii filmu „Odcházení“ na základě svého vlastního scénáře, největším to propadáku v historii novodobého českého filmu. K jeho dramatické tvorbě se vyjádřil Milan Lasica takto:„podprůměrný dramatik, epigon Becketta a Orwella, který nevytvořil nic originálního. Snažil se psát absurdní drama, ale jeho zakladatelovi Beckettovi nesahal ani pokotníky. Otázkou je, jestli to vlastně absurdní dramata byla. Chtěl se přiblížit k Orwellovi, ale ani to se mu nedařilo. Chyběl mu Orwellův smysl pro alegorii a hloubku myšlenky. Postavy v jeho hrách nic podstatného netlumočí. Jsou to skrachovanci ako on. Havlův slovník se přibližuje slovníku lidí z ulice. Téměř vůbec nevyužívá metaforu, ani jiné tropy a figury. Dalo by se diskutovat o tom, jestli to vůbec umění je. Zahradní slavnost nebo Audience jsou podprůměrné hry, které by jinak zapadli prachem, pokud by je nevytvořil miláček amerického imperializmu a pseudoumělec z Hlasu Ameriky.“

A ještě je na světě jeden, možná nejpádnější důvod, proč nepojmenovávat děčínskou knihovnu po Václavu Havlovi. Jeho okázalé opovrhování češstvím a Čechy, které posměšně označoval jako Čecháčky. Nadávejme mu za pravdu tím, že po člověku, který nám dlouhá léta házel na hlavu všechen hnůj světa, pojmenujeme místo pro opravdové umění a skutečnou kulturu, jehož vybudování nás dosud stálo a ještě na splácení bude stát mnoho prostředků, za které jsme mohli třeba opravit všechny chodníky

Autor: Miroslav Červenka | pondělí 9.1.2012 5:15 | karma článku: 18.69 | přečteno: 928x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 423 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 437 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 23.07 | Přečteno: 1015 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 245 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 27.21 | Přečteno: 870 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Selfmademan. Dělám si rád, co chci a kdy chci. Jsem vnitřně svobodný a velice těžko snáším omezení vnější svobody, ať se mne bezprostředně dotýká nebo ne.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.