Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manipulátoři veřejného mínění in flagranti

22. 01. 2013 7:16:08
Když jsem před minulou prezidentskou volbou začínal svůj článek slovy „Patrně od doby "Vánoční krize v ČT" nebylo až do současného masírování české veřejnosti ohledně prezidentské volby nikdy tak zjevné, jak velikou moc má poměrně úzká skupina, ovládající mediální prostor.“, nemohl jsem tušit, jakých rozměrů dosáhne masáž voličů v případě uzákonění přímé volby hlavy státu.

Z druhé strany právě toto enormní vypětí manipulátorů, kdy odhazují různé masky, především ty „nezávislých odborníků“ a „nezávislých novinářů“poskytuje příležitost uvědomit si, kdo je kdo na naší politické a mediální scéně.

Zastavme se v prvé řadě u profesionálních výzkumníků veřejného mínění. Výsledky jejich předvolebních průzkumů opět jako tradičně selhávaly o řád a nejpravdivější sociologický výzkum mínění občanů, volby samotné, ukázal, že kvalita jejich práce je někde tak na úrovni doktora Cvacha. Nejvýmluvněji o tom nesvědčí ani tak výsledek dlouhodobého favorita favoritů Jana Fischera, který se ve finále nedostal ani do druhého kola, neboť loutkovodiči z ničeho nic z nějakého důvodu přesedlali na Karla Schwarzenberga, ale zejména až čtvrté místo „nejpopulárnějšího politika v zemi“, kandidujícího za stranu, která suverénně po dlouhé měsíce vévodí průzkumům oblíbenosti politických stran. Tady přece něco setsakra nesedí, když nejpopulárnější politik z nejpopulárnější strany skončí najednou čtvrtý z devíti. Nemyslíte si, pane Herzmanne a ostatní, že byste se měli chytit za nos?

Mají-li se chytnout za nos výzkumníci veřejné mínky, nenapadá mne žádný orgán, za který by se měli chytnout naši novináři a jejich chlebodárci. Spíše mi na mysl přišla část těla, kam by měli být posláni. Tolik zjevných porušení etického kodexu novináře se jen tak v průběhu roku nevidí. Aktivismus mediálních manipulátorů byl v uplynulých dnech a týdnech tak otevřený, že je skoro s podivem, že lze ještě upozornit na některé jejich postupy, kdy nejdou tak úplně s kartami ven, kterých si veřejnost téměř nepovšimla.

Mám na mysli například ten fakt, že zatímco u mnoha kandidátů, zejména pak Miloše Zemana, hledají „investigativci“ kdekoho, styky s nímž by prezidentského pretendenta zdiskreditovaly, u jeho protikandidáta tomu tak rozhodně není a jména Bakala, Babiš, natož pak Bilderberg se v médiích vyskytují nepoměrně skromněji, než jména Šlouf, Gross či Moskva.

V počátku kampaně bylo dokonce možno pozorovat pokus o separování Karla Schwarzenberga od Miroslava Kalouska a strany, jíž je předsedou. Tuto snahu evidentně Miloš Zeman prohlédl a hned v prvopočátku na ni upozornil.

Neméně směšným pokusem stejně byla i počáteční snaha vykreslit voličům ČSSD Miloše Zemana coby pravicového kandidáta a Karla Scwarzenberga naopak jako člověka nadstranického či dokonce představitele moderní levice. Zajímavé je, že s tímto podfukem na sympatizanty strany růže nevyrukoval nikdo jiný než její kandidát na prezidenta.

Stojí dle mého rovněž za zaznamenání, že teprve po těchto dvou neúspěších manipulátoři veřejného mínění přešaltovali a veškerou svou energii soustředili na své oblíbené očerňování Václava Klause s tím podtextem, že Miloš Zeman je de facto to samé. I proto je po mém soudu tak nafukována novoroční amnestie(nejen proto, ale také z obav před možností dalšího politického angažmá současné hlavy státu) a denně připomínána opoziční smlouva jako prý základ pro korupci a mafiánské praktiky jako by v jiných etapách(např. Grosově či Topolánkově) bylo vše v pořádku.

Článek „Manipulátoři veřejného mínění opět v akci“ , http://virtually.cz/archiv.php?art=15660 , jsem před pěti lety zakončoval:„ nadějí spojenou s nastartovanou prezidentskou kampaní je pak možnost, že si přílišného "odkopání se" mediálních manipulátorů všimnou i další lidé a díky skutečně jedinému svobodnému médiu v zemi - internetu se o toto své poznání podělí. A to je právě to, čeho se mediální manipulátoři nejvíce bojí, že stále více a více lidí prohlédne jejich lži a tím zákonitě klesne jejich vliv. I tento faktor přidává únorové prezidentské volbě na důležitosti. Nebuďme tedy k ní, ačkoliv se nás zdánlivě netýká lhostejní, může změnit prostor pro svobodu v naší vlasti na dlouhá léta.“ A myslím, že ohlédneme-li se za téměř již uplynulou prezidentskou etapou Václava Klause s ohledem na minimálně nezhoršení prostoru pro naši individuální svobodu, můžeme mu s čistým svědomím poděkovat, neboť se za ni bil vytrvale a statečně, byť někdy téměř osamocen a neustále peskován a urážen těmi, kdo by měli svobodu a demokracii hájit v prvé řadě – „hlídacími psi demokracie.“

Autor: Miroslav Červenka | úterý 22.1.2013 7:16 | karma článku: 34.50 | přečteno: 1567x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Zvýšení penzí, záruka volebního úspěchu

Ministryně Marksová nespoléhá na služby externích agentur a klíčové průzkumy provádí úřad vlastními silami. Někdy tak činí v utajení i samotná ministryně. Tak tomu bylo i dnes.

19.9.2017 v 22:56 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 100 | Diskuse

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 4.35 | Přečteno: 250 | Diskuse

Jiří Fábik

Platí u nás Úmluva o právech dítěte?

kdo je zájmovou skupinou pro naše politiky? Exekutoři, insolvenční správci či naše děti. Proč nenechat naše matky bez peněz. Jak řekl jeden náš politik . Ať si najdou chlapa. Jak jednoduché řešení.

19.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jiřina Holotová

Soud přednesl správné argumenty v odvolacím řízení kauzy "hidžáb ve škole"

"V sekulárním Česku je nutno chránit právo být bez vyznání stejně, jako právo náboženství vyznávat." Tato argumentace zazněla z úst předsedy senátu. Odvolací soud tak potvrdil lednový verdikt první instance o zamítnutí žaloby.

19.9.2017 v 18:05 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 925 | Diskuse

Jan Ziegler

Okamurovský populismus, to jsou tzv. novomanželské půjčky

Rodiny by podle plánů Strany přímé demokracie Tomia Okamura měly dostávat 300 tisíc korun novomanželské bezúročné půjčky. Při narození třetího dítěte by je už nemusely vracet. To je zločinné mrhání peněz..

19.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 558 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1839
Selfmademan. Dělám si rád, co chci a kdy chci. Jsem vnitřně svobodný a velice těžko snáším omezení vnější svobody, ať se mne bezprostředně dotýká nebo ne.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.