Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam tečou peníze, které chybí v rozpočtech

23. 04. 2012 15:27:20
O minulém velmi pěkném víkendu jsme se s manželkou rozhodli vzít vnoučata na první letošní túru. Docela jsme se na ni těšili. Vyjeli jsme autem na Mezní Louku a hned nás radost z výletu začala přecházet. První kańkou byla cena za parkování. Sto korun nám přišlo opravdu dost. A hned přišel další úder - na samém začátku značené cesty na Pravčickou bránu rozestavěný projekt EU „Hospůdka u Fořta“: http://www.uforta.cz/images/04x43.jpg Vřele doporučuji všem jako praktickou ukázku toho, kam tečou peníze z našich daní a jak funguje krachující evropský projekt.

Na místě jediného levnějšího zařízení v lokalitěhttp://foto.mapy.cz/109779-Mezni-Louka-hospoda-U-forta (původní stav) je nákladem bezmála 41 milionů budováno něco, co by podnikatel, hospodařící výhradně s prostředky plynoucími z jeho práce, těžko stavěl. Stavět za peníze z Evropského svazu, jak zní přesný překlad European union, to už je ovšem jiná, to se to investuje jedna radost.

Nyní tedy o projektu „U Fořta“ coby názorné ukázce hospodaření. Obyvatelé ČR denně do rozpočtu EU posílají v průměru něco přes 100 milionů korun. Následně pak ti šikovnější z nás žádají prostřednictvím podobných projektů o přidělení určitých prostředků. A byrokraté v Bruselu rozhodují, komu dají a komu nikoliv. Právě zde je zakopaný onen příslovečný pes. Brusel dává, má-li z čeho(neprošustruje-li získané prostředky v Řecku, Španělsku, Itálii či jinde), na to, co uznají úředníci v Bruselu pro nás jako vhodné. Nikoliv na to, co si myslíme, že potřebujeme, my. A tak pošle 65% jako dotaci někomu na vybudování něčeho, z čehož bude mít profit jedinec nebo firma.

Nevýhody takovéhoto systému jsou dle mého zřejmé, přesto se je pokusím shrnout pro ty, kterým by mohlo něco uniknout:

1) Deformace tržního prostředí: podnikatel dotovaný z Bruselu získává samozřejmě obrovskou výhodu oproti podnikatelům nedotovaným. Funguje-li pak takto celá ekonomika, vzniká předpoklad k tomu, čeho jsme dnes mnohdy svědky, že není důležité, jak jste šikovní a pracovití, nýbrž jaké máte kontakty na těch pravých místech.

2) Tím se dostáváme k druhému negativu tohoto systému: čím více úřadů o nějakém projektu rozhoduje, tím větší prostor pro korupci.

3) Lidé ztrácejí motivaci k vlastní aktivitě, k tomu, aby sami vzali svůj osud do svých rukou. Proč také, když stačí mít někde nějakého „strýčka“? Ubývá těch, kteří přinášejí ostatním prospěch(prostřednictvím placení daní, zajišťování práce, nabídky lepších služeb) a přibývá těch, kteří čekají, co dostanou.

4) Oddaluje se od nás rozhodování, jak nakládat se svými vlastními vydělanými penězi.

Důsledky tohoto systému jsou dnes nejlépe patrné v Řecku. I tam na jeho základě vznikla nová třída privilegovaným státních úředníků a těch, kdož měli konexe a „ostatních“, kteří teď mají dluhy oné první skupiny platit. U nás to nebude jiné. I za naše „projekty u Fořta“ přijde jednou účet v podobě snížených důchodů, vyšších cen a poklesu životní úrovně. Vzpomeňte si na to, až Vám zase Sobotka, Schwarzenberg či Kalousek budou tvrdit, jak výhodné je pro nás členství v Evropském svazu. Opusťme tento socialistický Titanic a vraťme se znovu k hospodaření si za své. Jak na to popsal Petr Mach ve své knize „Jak vystoupit z EU“

Autor: Miroslav Červenka | pondělí 23.4.2012 15:27 | karma článku: 34.57 | přečteno: 2133x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Zvýšení penzí, záruka volebního úspěchu

Ministryně Marksová nespoléhá na služby externích agentur a klíčové průzkumy provádí úřad vlastními silami. Někdy tak činí v utajení i samotná ministryně. Tak tomu bylo i dnes.

19.9.2017 v 22:56 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 99 | Diskuse

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 4.35 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jiří Fábik

Platí u nás Úmluva o právech dítěte?

kdo je zájmovou skupinou pro naše politiky? Exekutoři, insolvenční správci či naše děti. Proč nenechat naše matky bez peněz. Jak řekl jeden náš politik . Ať si najdou chlapa. Jak jednoduché řešení.

19.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jiřina Holotová

Soud přednesl správné argumenty v odvolacím řízení kauzy "hidžáb ve škole"

"V sekulárním Česku je nutno chránit právo být bez vyznání stejně, jako právo náboženství vyznávat." Tato argumentace zazněla z úst předsedy senátu. Odvolací soud tak potvrdil lednový verdikt první instance o zamítnutí žaloby.

19.9.2017 v 18:05 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 925 | Diskuse

Jan Ziegler

Okamurovský populismus, to jsou tzv. novomanželské půjčky

Rodiny by podle plánů Strany přímé demokracie Tomia Okamura měly dostávat 300 tisíc korun novomanželské bezúročné půjčky. Při narození třetího dítěte by je už nemusely vracet. To je zločinné mrhání peněz..

19.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 558 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1839
Selfmademan. Dělám si rád, co chci a kdy chci. Jsem vnitřně svobodný a velice těžko snáším omezení vnější svobody, ať se mne bezprostředně dotýká nebo ne.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.